Празничен концерт ще представят хорови формации на 14 декември в концертна зала „Добрич“, съобщават от общинската администрация на града.
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.
В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.
Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре
Дино Мерлин и Желко Йоксимович за първи път ще излязат на една сцена в концерт на 3 декември 2024 година, в зала „Арена 8888 София“.
Балканските легенди ще обединят своите невероятни таланти, за да поднесат незабравима вечер, изпълнена с любими хитове, емоции и музика, която отеква със силно емоционално въздействие, коментират организаторите.
Най-новият албум на Дино Мерлин – Hotel Nacional, попадна в топ 10 на Billboard World Albums Chart след своето излизане, а последвалото световно турне е посетено от почти един милион души по света.
Този декември, освен с премиерата на предстоящия си 12-т студиен албум We, Дино Мерлин ще предложи специално подготвено шоу. Той е най-известният певец и композитор на Босна и Херцеговина. Представял е своята страна три пъти на конкурса &b
Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззетите в полза на държавата над 30 броя препарирани екземпляри или части от тях са предадени на Регионалния исторически музей в Русе за препариране или попълване на музейната сбирка.
С това приключва случаят, който датира от 2021 г., когато бяха установени участници в нерегламентиран лов на територията на резервата "Воден". При извършен обиск от страна на служители на Областната дирекция на МВР в Разград са конфискувани в полза на държавата установените защитени птици и бозайници – мъртви и препарирани. Сред тях преобладават ловни и пойни видове птици, видри, дива котка, дива коза, ловни трофеи и др. От страна на Районна прокуратура – Разград срещу лицето са предприети процесуално-след
Стотици младежи пяха заедно с музикантите 100 кила и Веси Бонева в първата музикална вечер от празника на Самоков. Изпълнителите вдигнаха публиката на крака, като присъстващите скандираха „още“, „още“.
Първа на сцената излезе Веси Бонева. Тя изпълни популярни български и чуждестранни песни, както и такива от своя репертоар – „Спомен“, „Нецъфнали рози“ и други.
На сцената последва и 100 кила. Той започна шеговит разговор с публиката и ги накара да вдигнат ръце. Певецът изпълни голяма част от своя репертоар като „Аз съм 6“, „4 червени луни“, дуетът му с Лора Караджова „Цяла нощ“ и други. Музикалният изпълнител посочи, че публиката в Самоков е прекрасна и знае как да се забавлява.
След края на концерта стотици младежи се снимаха с него. Тази година гост-
Галерия „Интро“ представя изложбата „Малки формати“ на Катрин Томова.
Експозицията ще бъде открита на 31 октомври и ще продължи до 16 ноември, съобщават организаторите.
„Големите формати в маслената живопис винаги са били нещо като запазената марка в творчеството на Катрин Томова. Сега нейната най-нова изложба, показана в галерия „Интро“, вероятно провокирана и от мащаба на пространството, сякаш търси преобръщане на всичко онова, което публиката би очаквала. Но ефектът от нея по-скоро потвърждава личните пластически принципи на художничката, развити в „големите“ платна“, казват от екипа.
Катрин Томова е родена на 24 април 1967 в София. Посещавала е школата по живопис, организирана от вицепрезидента на Есенния салон Пиер Рамел в Париж, където е живяла от 1989 до 1991 г. Първите си самостоятелни изло
Оттам допълват, че в събитието ще вземат участие хор “Добруджански звуци” с диригент Елвира Пастърмаджиева, детски хор “Маестро Захари Медникаров” с диригенти Габриела Павлова Писанова и Миглена Пенева и Хор на учителките – Добрич с диригент Маргарита Русева – Ганева.
В програмата ще бъдат включени коледни песни от цял свят, а клавирният съпровод е поверен на Радостина Гроздева-Кръстева и Детелина Василева – Димитрова.
Входът за празничния концерт ще бъде свободен.
За мен изложбата на Третото акварелно биенале е вдъхновение и спокойствие, каза кураторът на експозицията Евгения Мацурева.
Тази вечер в столичната галерия „Нюанс“ бяха представени творбите на 14 художници от седем държави, избрани да участват в международния форум.
„Когато ги гледам, забравям за всички проблеми и ми доставя голямо удоволствие“, допълва тя.
За трети път правим тази изложба и с всички художници, които участват тук, ние се познаваме или лично, или през други художници, уточнява Мацурева. Тя и съпругът й Атанас Мацурев, който също е художник, редовно участват в конкурси и изложби в Европа и там се запознават с различни художници.
„Аз съм от Русия. Когато живеех в Москва, преди да се преместя в България, аз правех майсторски класове на тези художници, затова аз ги познавам лично, познавам какво пред
По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.
Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров".
Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.
По думите му експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.
На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден
В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.
Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.
„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.
Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,
Най-големият музей на открито в Европа се намира в румънския град Сибиу. Става дума за Националния музеен комплекс “Астра”. Цяла седмица ще ви е нужна, ако искате да го обходите обстойно.
Той е разположен на площ от 96 хектара, сред прекрасен пейзаж, в природен резерват. 10-километровите алеи, които можете да обиколите пеш, с колело или с файтон, ще ви преведат през над 400 къщи и домакинства, занаятчийски работилници, малки дървени църкви, плевни, водни и вятърни мелници. По пътя си ще срещате коне, крави и кучета, които се разхождат свободно. А докато надничате в къщите, добре запазените им оригинални интериори ще ви нашепват приказки за живота на село в периода между XVII и XIX век.
Любопитните истории от миналото се допълват от колекциите от текстил, бродерия, керамика, дърво, икони, снимки или общо над 200 000 предмета. Със сигурност ще ви заинтр
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
„Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен“, казва доц. Георги Лозан